T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü GAZİANTEP CENGİZ GÖKÇEK KADIN DOĞUM VE ÇOCUK HASTALIKLARI HASTANESİ

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü GAZİANTEP CENGİZ GÖKÇEK KADIN DOĞUM VE ÇOCUK HASTALIKLARI HASTANESİ

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Ameliyathaneler

Güncelleme Tarihi: 09/01/2019

Hastanemiz ameliyathanesi bodrum -1 katinda bulunup anestezi, 6 adet ameliyathane ve uyandirma ünitesinden olusur. Ameliyathanede kullanilan tüm malzemeler sterilizasyon ünitesinde steril edilmektedir. Kalite standartlarina uygun fizibiliteye sahip olan ameliyathanemizde isi, nem ayarlanmasi otomatik sistemile yapilmaktadir. Cihaz bakim ve kalibrasyonlari yapilarak etkili hizmet verilmektedir. Hastanemizde taraf cerrahisine önem verilip cerrahi kliniginde ve ameliyathanede taraf dogrulama islemi yapilmaktadir. Ameliyattan çikan hastalar genel anestezi etkisinden çikana kadar doktorun gerekli gördügü süre kadar 5 yatak kapasitesine sahip uyandirma ünitesinde takip edilmekte olup, doktor gözetiminde durumu stabillesen hasta tedavisinin sürecegi klinige hemsire esliginde transport edilir. Hastanemiz ameliyathanesi; nonsteril alan,yari steril alan ve steril alan olmak üzere üç bölümden olusmaktadir. Endoskopik islemler ve göz ameliyatlari da ameliyathane sartlarinda yapilmaktadir .

NONSTERIL ALAN: Personel Için Nonsteril Alan; Personel giris kapisi ve koridoru, soyunma odalari olarak belirlenmistir. Bu alana giriste ayaklara galos takilir ve soyunma odasina geçilerek ameliyathane formalari giyilir. Hasta Için Nonsteril Alan; Ameliyathanenin girisindeki alan olarak belirlenmistir. Hastalar bu alana önceden ameliyat önlügünü giymis vaziyette gelirler.

YARI STERIL ALAN: Personel Için; Terlik degistirme, maske ve bone takma alanindan itibaren ameliyathane steril alanina kadar olan bölümdür. Bu bölümde bariyeri geçmeden temiz terlik ve ameliyathane formalari giyilerek maske ve bone talilir. Nonsteril alanda giyilen ayakkabi ve kiyafet ile bu bölüme girilmez. Hasta Için; Yari steril alan, nonsteril alanla ameliyathane hasta girisi arasindaki bariyerden sonraki kisim olarak Nonsteril ve yaristeril alan arasindaki bariyerden sedye transferi ile yari steril alana alinir. Hasta bu alanda yürütülmez.

STERIL ALAN: Personel Için; Yari steril alanin bitiminden itibaren baslayan ameliyat odalari, koridorlar, alet yikama odasi, steril malzeme deposu ve malzeme depolari steril alan olarak kabul edilir. Bu alanda bulunmak için personel ameliyathane formasini giyer, maske ve bone takar. Ameliyat sirasinda steril boks gömlekleri bu formanin üstüne giyilir. Hasta Için steril alan; personel için steril alan kabul edilen yerlerle ayni bölümlerdir. Hasta bu bölümde sedye üzerinde ve ameliyat önlügü ve bonesi takili vaziyette bulunabilir.